14 MAYIS ECZACILIK GÜNÜ ETKİNLİĞİ VE BEYAZ ÖNLÜK GİYME TÖRENİ
14 MAYIS ECZACILIK GÜNÜ ETKİNLİĞİ VE BEYAZ ÖNLÜK GİYME TÖRENİ

14 MAYIS ECZACILIK GÜNÜ ETKİNLİĞİ VE BEYAZ ÖNLÜK GİYME TÖRENİ

Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi tarafından düzenlenen 14 Mayıs Eczacılık Günü Etkinliği ve Önlük Giyme Törenine Rektör Prof. Dr. Talip GÜL,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahsin KILIÇOĞLU, Dekanlar, Müdürler, İl Sağlık Müdür Vekili,  Kamu Hizmetleri Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Abidin TÜZÜN, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Zülfü Barış ŞAHİN, Diyarbakır Eczacı Odası Başkan Vekili Ecz. Ozan AYZİT, Akademisyenler, Eczacılar, öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Meral ERDİNÇ, “Eczacı aldığı kapsamlı eğitim ile ilacın üretiminden hastaya sunulmasına kadar geçen süreçte önemli görev ve sorumluluklar üstlenir, bizler verdiğimiz eğitimde mezuniyet sonrası mesleklerini her alanda başarılı bir şekilde icra edecek donanımlı eczacılar yetiştirme gayreti içerisindeyiz.” dedi. Dekan Prof. Dr. Meral ERDİNÇ konuşmasının sonunda tüm eczacıların ve eczacı adayı olan öğrencilerin 14 Mayıs Eczacılık Gününü kutladı.   

Daha sonra sırasıyla İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Zülfü Barış ŞAHİN, Diyarbakır Eczacı Odası Başkan Vekili Ecz. Ozan AYZİT ve Rektör Prof. Dr. Talip GÜL günün anlam ve önemine dair konuşmalar yaptılar.

Eczacılığın 180. yılını kutladıklarını vurgulayan Dicle Üniversitesi Rektörü Sayın Prof.Dr.Talip GÜL, “Başlangıç döneminden bugüne bilimsel eczacılığın başlangıcı olan bir üretim laboratuvarı vasfındaki eczacılığın, bugün yüksek teknoloji ile üretilmiş ilaç dönemine doğru bir gelişme gösterdiğini kaydetti. Tüm meslekler gibi eczacılığın da hızlı bir dönüşüm geçirdiği dönemin yaşandığını belirterek, Eczacılık mesleğine ne kadar çok önem verirsek toplumumuz açısından o kadar fayda sağlarız.” dedi.

Eczacılık Fakültesi Farmakognozim Anabilim Dalı öğretim üyesi Dr. Öğretim Üyesi Hasan ŞAHİN   “Eczacılık Tarihi ve 14 Mayıs” konulu sunum yaptı.

Konuşmaların ardından 1.,2.,3.,4. ve 5.sınıf dönem birincilerine başarı belgesi takdim edildi. Program, Birinci sınıf öğrencilerinin mesleklerine ilk adımlarının simgesi olan beyaz önlükleri giymelerinin ardından sona erdi.